Пам'яті Володимира Вихруща

Дата: 23-06-2018, 13:24 | Автор: Директор Музею історії ТНЕУ

23 червня 1999 року відійшов у вічність Володимир Павлович Вихрущ, знакова постать не лише для Тернопільського національного економічного університету, а й нашого краю. Людина, яка прожила цікаве, багатогранне життя.

Народився Володимир Павлович Вихрущ 4 березня 1934 року в селі Августівка Козівського району Тернопільської області, в селянській родині. Навчався у Конюхівській восьмирічній школі, у 1952 році закінчив Львівський фінансово-кредитний технікум, відтак працював старшим інспектором Лановецького райфінвідділу Тернопільської області. Після служби в армії навчався в Одеському кредитно-економічному інституті (1956-1959). Пізніше працював завідувачем відділу у районній газеті, головою колгоспу в с. Вербовець Лановецького району, завідувачем Заліщицького райфінвідділу.

Завершивши навчання в аспірантурі, у 1969 році захистив кандидатську дисертацію. Після цього працював на посаді старшого викладача кафедри фінансів Тернопільського фінансового факультету Київського інституту народного господарства. У 1971 році, коли на базі факультету сформовано Тернопільський фінансово-економічний інститут, В.П. Вихрущ очолює один з його перших факультетів – фінансово-економічний (зараз факультет фінансів). З 1972 року на державній службі – голова облплану Тернопільського облвиконкому та заступник голови облвиконкому.

У 1991 році захистив докторську дисертацію на тему: «Проблеми соціально-економічного розвитку в перехідний період до ринку». З 1992 по 1999 рік очолював кафедру економіки підприємств і корпорацій Тернопільської академії народного господарства.

Володимир Вихрущ - автор більше 100 наукових праць, багатьох монографій, навчальних посібників, доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України, член-кореспондент Академії підприємництва та менеджменту України, академік Академії економічних наук України. Підготував 4 докторів та понад 20 кандидатів економічних наук.

Проте це лише одна сторона його особистості, адже широкому загалу Володимир Павлович Вихрущ відомий передусім як поет, автор понад 20 поетичних збірок та 5 збірок пісень. Член Спілки письменників України (з 1976 року), лаурет літературних премій ім. братів Лепких та ім. Іванни Блажкевич.

Ще з дошкільного віку Володимир Вихрущ писав вірші. Перша книга його поезій «Барви сонця» побачила світ у 1972 році. Згодом вийшли поетичні збірки «Утверджую день» (1975), «Чербець» (1977), «Веління серця» (1979), «Подих весни» (1980), «Поезії» (1982), «На крилах любові» (1984), «Вірші та поеми» (1986), «Полум’я калини» (1988), «Серпень душі моєї» (1990), «Мамина світлиця» (1991), «Світло душі» (1991), «Квіти надії» (1992), «Шлях до волі» (1992), «Світ починається з любові» (1995), «Троянди на мечах»(1998). Ряд творів перекладено російською і болгарською мовами.

Володимир Павлович також є автором багатьох популярних пісень, музику до яких написали відомі композитори Микола Колесса, Юлій Мейтус, Володимир Верменич, Андрій Кушніренко, Анатолій Кос-Анатольський, Мирослав Скорик, Анатолій Горчинський та інші. Вони звучать і сьогодні у виконанні Ніни Матвієнко, сестер Байко, Алли Кудлай, а також самодіяльних співаків та вокальних ансамблів.

23 червня 1999 року Володимира Павловича Вихруща не стало. Проте він продовжує жити у спогадах вдячних учнів, друзів та колег, а також у його невмирущих і незабутніх поезіях.

З нагоди 80-річчя від Дня народження поета, економіста та громадського діяча в центральній частині Тернополя на фасаді одного з будинків 4 березня 2014 року встановлено меморіальну таблицю.