» » Підсумкова нарада координаторів проєкту сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP

Дата: 14-02-2020, 10:06 | Автор: Відділ інформації та зв'язків з громадськістю

11-12 лютого у м. Київ відбулася підсумкова нарада координаторів Проєкту сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP. Участь у заході взяли представники 15 закладів вищої освіти України (Донецького національного університету імені Василя Стуса,  Запорізького національного університету, Ізмаїльського державного гуманітарного університету, Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка, Луцького національного технічного університету, Одеського національного університету імені Іллі Мечникова, Сумського державного університету, Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського, Тернопільського національного економічного університету, Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, Харківського національного університету міського господарства імені О. Бекетова, Ужгородського національного університету, Чернівецького національного університету, Чернівецького державного медичного університету, Тернопільського національного педагогічного університету).

Учасники зустрічі мали нагоду презентувати результати роботи у кожному із закладів щодо запровадження та дотримання принципів академічної доброчесності, обговорити проблеми, які виникали під час реалізації Проєкту упродовж 2016-2019 рр., окреслити напрями подальшої співпраці.

У форматі зустрічі к.е.н., доцент Шиманська О. П. зосередила увагу присутніх на досягненнях Тернопільського національного економічного університету в питаннях формування доброчесного академічного середовища, функціонування якого, насамперед,  регламентується низкою відповідних документів – Кодексом академічної доброчесності ТНЕУ, Положенням про групу сприяння академічній доброчесності, Положенням про комісію з доброчесності та наукової етики ТНЕУ, Положенням про систему внутрішнього забезпечення якості освіти, Концепцією протидії плагіату при підготовці дипломних робіт, Положенням про порядок врегулювання конфлікту інтересів тощо. Зацікавленість у присутніх викликав підхід до написання навчально-методичних посібників (рекомендацій), які використовуються студентами ТНЕУ під час виконання дипломних, курсових робіт, науково-дослідної роботи, обов’язковою компонентою яких є правила дотримання принципів академічної доброчесності, що передбачають уникнення плагіату, запозичення чужих ідей, розробок, компіляції текстів, дотримання правил цитувань. Позитивний відгук учасників зустрічі знайшов також підхід щодо скорочення обсягу сторінок курсових робіт та підвищення вимог до їх написання в напрямі посилення аналітичної складової з використанням великих масивів емпіричних даних, попередньої їх обробки, побудови регресійних моделей (з використанням різного роду програмних продуктів) та подальшим обґрунтуванням з’ясованих залежностей між досліджуваними показниками в межах обраної теми, що покликано підвищувати їх якість. Присутні схвально сприйняли запровадження у ТНЕУ курсу «Основи академічної доброчесності», розробленого докт. філол. наук, професором кафедри інформаційної та соціокультурної діяльності Шкіцькою І. Ю. у 2018 р. Усі учасники заходу були одностайними щодо обов’язковості перевірки письмових робіт на наявність плагіату.

Виступаючи доцент Шиманська О. П. подякувала координаторам Проєкту SAIUP від України Тарасу Тимочку, Яні Чапайло, Юлії Солодько, Марті Томахів, які упродовж 2016-2019 рр. неодноразово проводили у ТНЕУ різного роду заходи задля сприяння поширенню принципів академічної доброчесності (лекції, воркшоп за участю американських професорів Кетрін Нантц та Девіда Шмідта).

Під час зустрічі Тарас Тимочко представив присутнім порівняльний звіт за опитуваннями 2016 і 2018 років в університетах-учасниках SAIUP, який дозволив побачити як позитивні тенденції в напрямі поширення ідей академічної доброчесності, так і прогалини, що потребують серйозних доопрацювань з боку академічних спільнот закладів вищої освіти.

Координатори Проєкту SAIUP висловили бажання й надалі продовжувати співпрацю з університетами, пропонуючи їм активно долучатися до нових цікавих проектів, які є вкрай необхідними, зокрема, в контексті покращення внутрішнього забезпечення якості вищої освіти.

Усі учасники підсумкової наради отримали Подяки від Американських Рад з міжнародної освіти «за відданість ідеям академічної доброчесності, завзяття та наснагу у поширенні цінностей якісної освіти».