Кафедра державного муніципального управління

Кафедру державного і муніципального управління Тернопільського національного економічного університету було утворено в 1975 році.

Історія кафедри тісно переплелася з буремними роками становлення державності та пошуку нових ефективних механізмів макроекономічного управління економікою 80-90-х років ХХ століття.

Кафедра започаткувала свою науково-педагогічну діяльність в структурі планово-економічного факультету і носила назву планування народного господарства. Першим її завідувачем був к.е.н, доцент Григорович Михайло Степанович.

В 1980-1985 роках кафедру очолював Савельєв Євген Васильович (тепер д.е.н, професор).

В 1985 році з кафедри планування народного господарства виокремилася кафедра господарського механізму. З цього ж року завідувачем кафедри став д.е.н., професор Штефанич Дмитро Андрійович.

У 1990 роців зв’язку з необхідністю врахування кардинальних змін в механізмі управління економікою кафедру планування народного господарства перейменовано на кафедру прогнозування і державного регулювання економіки. З цього часу її очолює д.е.н., професор Мельник Алла Федорівна.

З 1990 року здійснюються ретельний підбір викладацьких кадрів та формування науково-педагогічного потенціалу, який сьогодні і складає ядро кафедри.

У 2002 році з урахуванням розширення переліку програм підготовки державних службовців, менеджерів-управителів з адміністративної діяльності та менеджерів державних установ і організацій, потреба в яких визначена розвитком державно-управлінської системи та кон’юнктурою ринку праці, кафедру прогнозування і державного регулювання економіки перейменовано на кафедру державного і муніципального управління.

 

Кафедра державного і муніципального управління забезпечує та здійснює підготовку фахівців за наступними напрямками та спеціальностями:
1.ОКР «Бакалавр» напрям «Менеджмент» професійне спрямування «Управління у сфері економічної конкуренції»
2.ОКР «Магістр» спеціальність «Адміністративний менеджмент»
3.ОКР «Магістр», галузь «Державна служба» спеціалізації:

-«Адміністративний менеджмент»,
-«Територіальне управління та  місцеве самоврядування»
-«Кадровий  менеджмент»


На кафедрі свого часу працювали д.е.н., професор Ф.Т.Землянський, Г.М.Бахарєва, І.В.Якобчук, кандидати економічних наук, доценти В.А.Пінхасик, В.О.Авер’янов, А.П.Сгібнєв, В.П.Юріїв, Ф.І.Стефанів, О.І.Шинкарук, М.І.Хопчан, С.М.Сербін, І.Й.Гладій, М.М.Вербінський, В.В.Смиричинський, доцент, к.т.н. А.Г.Горілий, к.е.н., старший викладач Л.І.Савчук, старший викладач Т.Є.Полякова, старший лаборант — Н.О.Разумкевич. За сумісництвом працювали к.е.н. В.Г.Панчишин, д.е.н., професор Б.М.Андрушків, к.е.н. Б.П.Федчишин, к.е.н. М.М.Дерев’яний, д.е.н., професор В.І.Гринчуцький (тепер зав.кафедрою економіки підприємств та корпорацій ТНЕУ).

Сьогодні колектив кафедри налічує 20 осіб, в т. ч. 18 викладачів, з яких чотири доктори економічних наук, один  професор, вісім кандидатів наук, доцентів.

Кафедра здійснює підготовку фахівців як на стаціонарній, так і заочній формах навчання за освітньо-кваліфікаційними рівнями: "бакалавр", "магістр". Як випускова кафедра працює з 1988 року, послідовно готуючи відповідно до суспільно-економічної ситуації в країні фахівців за спеціальностями «Економічне і соціальне планування» (спеціалізація «Планування промисловості»); з 1992 року «Економічне і соціальне планування» (спеціалізація «Прогнозування і регулювання економіки регіонів»). Упродовж 1995-2002 років велася підготовка фахівців за спеціальністю “Адміністративний менеджмент”. В 1995 році завідувач кафедри, професор А.Ф. Мельник ініціювала участь університету у підготовці фахівців в освітній галузі «Державне управління», а з 1996 році кафедра державного і муніципального управління здійснює підготовку магістрів за спеціальністю «Державна служба» спеціалізація «Адміністративний менеджмент». З 2009 року кафедра розпочала підготовку фахівців за напрямком «Менеджмент» професійного спрямування «Управління у сфері економічної конкуренції».

Сьогодні кафедра здійснює підготовку магістрів за двома спеціальностями: «Адміністративний менеджмент» та «Державна служба» спеціалізації «Адміністративний менеджмент», «Територіальне управління та місцеве самоврядування», «Кадровий менеджмент».

Кафедра державного і муніципального управління формує високопрофесійних економістів-управлінців, здатних здійснювати ринковоорієтоване управління соціально-економічними системами, як на загальнодержавному, так і регіональному та місцевому рівнях, управління всередині колективу підприємства, установи, організації, державного органу.

Випускники кафедри працюють керівниками й спеціалістами обласних та районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських та селищних рад, регіональних відділень центральних органів виконавчої влади, керівниками підприємств, установ, організацій різних форм власності. Кафедра першою в Західному регіоні України розпочала підготовку організаторів державних закупівель.

З 1991 року діє філія кафедри при Головному управлінні економіки Тернопільської обласної державної адміністрації, що дозволяє поєднати засвоєння теоретичних знань з їх практичною реалізацією, дає змогу залучити в навчальний процес керівників та спеціалістів місцевих органів виконавчої влади. В 2003 році на базі кафедри державного і муніципального управління створено Школу кадрового резерву спільно з Тернопільською обласною державною адміністрацією та Центром перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців, службовців органів місцевого самоврядування, керівників державних установ, підприємств і організацій. Майбутні державні службовці та службовці органів місцевого самоврядування проходять навчальну, виробничу та переддипломну практику на базі обласної та районних державних адміністрацій, виконавчих органів місцевого самоврядування. Кращі зі слухачів школи рекомендуються в кадровий резерв державної служби.

Кафедра тісно співпрацює з спорідненими кафедрами інших ВНЗ, зокрема Львівського національного університету ім. І.Франка, Національного університету «Львівська політехніка», Донецького національного університету, Одеського держаного економічного університету, Київського національного економічного університету, Луцького державного технічного університету, Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, Харківського національного економічного університету, Волинського державного університету ім. Л.Українки, Хмельницького інституту бізнесу і права, Інституту муніципального управління, Східноукраїнського національного університету ім. В.Даля, Національної академії державного управління при Президентові України; Інститутом регіональних досліджень НАН України.

Широким є спектр міжнародного співробітництва кафедри. Її партнерами в різний період були Університет Ватерлу (Канада), Свіштовська академія народного господарства ім. Ценова (Болгарія), Університет в Карлсруе (Німеччина), Інститут географії Вищої педагогічної школи в Кракові, Жешувський університет (Польща), Університет в Потсдамі (Німеччина), Ягелонський університет (Польща), Вроцлавський економічний університет (Польща), Російський університет дружби народів.

НАВЧАЛЬНИЙ ПРОЦЕС

Навчальний процес на кафедрі з 2005 року здійснюється на принципах Болонської конвенції і організований таким чином, щоб забезпечити відповідність змісту і якості навчання вимогам, що закладені у державному та галузевому стандартах вищої освіти підготовки бакалаврів і магістрів, і, зокрема, освітньо-кваліфікаційній характеристиці, освітньо-професійній програмі та засобах діагностики якості підготовки фахівців, їхнім варіативним компонентам Тернопільського національного економічного університету, світовим стандартам якості вищої освіти. Це дозволяє створити сучасну, адаптовану до європейських стандартів систему управління якістю освітньої діяльності на кафедрі. Основним завданням використання положень Болонського процесу на кафедрі є досягнення високої якості вищої освіти та забезпечення мобільності, працевлаштування і конкурентоспроможності фахівців державної служби, з менеджменту та менеджерів (управителів) з адміністративної діяльності відповідно до потреб ринку праці.

Процес підготовки фахівців за ОКР бакалавр і магістр включає час безпосереднього навчання, стажування, державної атестації та підготовки дипломної роботи. На кафедрі основними формами організації навчального процесу відповідно до кредитно-модульної системи є: лекції, практичні, семінарські, лабораторні та індивідуальні заняття, всі види практик та консультацій, виконання індивідуальних завдань, курсових робіт та інші форми і види навчальної та науково-дослідницької діяльності студентів

Підготовка фахівців за всіма освітньо-кваліфікаційними рівнями ґрунтується на забезпеченні підвищення ефективності всіх напрямків проведення і організаційних форм реалізації навчального процесу та науково-методичної роботи і передбачає:
- підготовку фахівців, які відповідали б потребам і вимогам професійної діяльності в організаціях різних форм власності, органах державного і муніципального управління;
- формування оптимальної моделі фахівця, з визначенням умінь і здатностей розв’язувати конкретні завдання та виконувати управлінські функції;
- впровадження у навчальний процес активних методів навчання (ділових та рольових ігор, тренінгів, «круглих столів», дискусій, моделювання управлінських ситуацій з обговореннями, аналізом та розігруванням конкретних ситуацій, проведення практичних занять на робочих місцях в організаціях) і сучасної обчислювальної техніки та комп’ютерних технологій.

Рівень професійної підготовки та зміст навчання визначається навчальними планами спеціальностей «Адміністративний менеджмент», напряму «Менеджмент» професійного спрямування «Управління у сфері економічної конкуренції», «Державна служба» спеціалізацій «Адміністративний менеджмент», «Територіальне управління та  місцеве самоврядування», «Кадровий  менеджмент»,  спрямованими на отримання економічних, управлінських, соціально-гуманітарних, правових та спеціальних фахових знань та умінь.

Нині кафедрою забезпечується викладання більше 56 дисциплін, в т.ч. 7 дисциплін підготовки бакалаврів, 49 дисциплін підготовки магістрів за спеціальностями «Адміністративний менеджмент» та «Державна служба». Такі дисципліни фундаментальної підготовки, як «Національна економіка», «Державне і регіональне управління» викладаються для всіх спеціальностей університету за напрямами підготовки «Економіка і підприємництво» та «Менеджмент».

За кожною з дисциплін кафедри, розроблені навчально-методичні комплекси, що включають: програми та робочі програми, календарно-тематичні плани викладання, опорні конспекти лекцій, плани практичних занять, індивідуальні науково-дослідні завдання для студентів, завдання для самостійної роботи студентів денної форми навчання, критерії оцінок знань студентів, навчальні посібники, методичні рекомендації до вивчення дисципліни та написання курсових робіт, пакети прикладних програм. Робочі програми та методичні розробки складені на основі принципів інтегрованості навчання і забезпечують сучасний рівень навчання і підготовки бакалаврів і магістрів за спеціальностями кафедри.

Базовими підручниками та навчальними посібниками з викладання дисциплін кафедри є : «Державне регулювання економіки» (підготовленого д.е.н., проф. А.Ф. Мельник.), «Практикум з державного регулювання економіки» (за ред. д.е.н., проф. А.Ф.Мельник), «Державне управління» (д.е.н., проф. А.Ф.Мельник, к.е.н., доц. А.Ю.Васіна), «Державна служба» (к.е.н., доц. Т.Л.Желюк.), «Муніципальний менеджмент» (д.е.н., проф. А.Ф. Мельник, к.е.н., доц. Г.Л.Монастирський, к.е.н., доц. О.П.Дудкіна ), «Менеджмент державних установ і організацій» (д.е.н., проф. А.Ф.Мельник, к.е.н., доц. А.Ю.Васіна, ст. викл. Н.М.Кривокульська); «Макроекономіка та макроекономічна політика» (д.е.н., проф. А.Ф.Мельник, к.е.н.,доц. Желюк Т.Л., к.е.н., доц. Длугопольський О.В.), що широко використовуються та здобули визнання у вищих навчальних закладах України.

З метою удосконалення змісту, організації та методичного забезпечення підготовки фахівців на кафедрі регулярно проводяться методичні семінари та круглі столи за участю керівників підприємств, організацій, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, де розглядаються поточні та перспективні питання удосконалення процесу підготовки фахівців відповідно до сучасних вимог, обговорюються проблеми підвищення якості підготовки їх кадрів та місця і ролі кафедри в її забезпеченні.

НАУКОВО-ДОСЛІДНА РОБОТА КАФЕДРИ

Науково-дослідна робота кафедри державного і муніципального управління скоординована з науковими напрямками Західного наукового центру НАН України і Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України та проводиться в сфері теоретико-методологічних та практичних досліджень проблем управління економічним і соціальним розвитком регіону, удосконалення засад та інструментів державного регулювання економіки на макро- і мезорівнях, шляхів удосконалення організації управління та регулювання розвитку муніципальних утворень.

Професорсько-викладацьким колективом, аспірантами, здобувачами та студентами кафедри за останні 15 років виконано і продовжується розробка 12 держбюджетних тем.

В межах основного робочого часу професорсько-викладацьким колективом кафедри виконувались такі науково-дослідні роботи:

- «Організаційно-економічний механізм реформування і розвитку економіки регіону в умовах перехідного періоду до ринкових відносин» (виконана професорсько-викладацьким персоналом, аспірантами та студентами кафедри державного і муніципального управління; державний реєстраційний номер 0101U000260). Науковий керівник: Мельник А.Ф., д.е.н., професор. Термін виконання: 2000-2003 рр.;
- «Дослідження методологічних засад державного регулювання економіки на макро- і мезорівнях» (виконана професорсько-викладацьким персоналом, аспірантами кафедри державного і муніципального управління, державний реєстраційний номер 0104U000406). Науковий керівник: Мельник А.Ф., д.е.н., професор. Термін виконання: 2004-2008 рр.;
- «Структурні трансформації в національній економіці та механізми їх регулювання» (державний реєстраційний номер  0109U000040). Науковий керівник: Мельник А.Ф., д.е.н., професор. Термін виконання роботи: 2009-2010 рр. В результаті дослідження було здійснено системний аналіз та оцінку структурних трансформацій в національній економіці, розроблено науково обґрунтовані рекомендації щодо удосконалення механізмів регулювання структурних зрушень в окремих елементах та на різних рівнях національної економічної системи;
- «Удосконалення методології та практики адміністрування діяльності організації в умовах динамічного зовнішнього середовища» (державний реєстраційний номер 0109U000041). Науковий керівник: Мельник А.Ф., д.е.н., професор. Термін виконання роботи: 2009-2013 рр. Результатом виконання роботи буде розробка теоретико-методологічних засад дослідження форм, механізмів та інструментарію адміністрування в організації; обґрунтування напрямків адаптації функцій адміністрування діяльності  організації до змін зовнішнього середовища; вироблення інноваційних механізмів модернізації та розвитку адміністрування діяльності організації в умовах динамічного зовнішнього середовища.

Науково-дослідні роботи за рахунок коштів загального фонду державного бюджету:
1. «Дослідження теорії та розробка методологічних засад організації управління та регулювання розвитку муніципальних утворень» (державний реєстраційний номер 0104U000405, державний обліковий номер 0207U002014). Науковий керівник: Мельник А.Ф., д.е.н., професор. Термін виконання роботи: 15.02.2004 р. – 31.12.2006 р. Обсяг фактично отриманих коштів: 41,771 тис. грн. У результаті виконання роботи проведено дослідження інституційного забезпечення управління розвитком муніципальних утворень. Розроблено теоретико-методологічні засади і пропозиції щодо побудови організаційної, функціональної та інструментальної підсистем муніципального менеджменту. Обґрунтовано змістову складову економічного інструментарію муніципального менеджменту та запропоновано рекомендації щодо його імплементації в діяльність органів місцевого самоврядування в умовах підготовки та реалізації адміністративно-територіальної реформи;
2. «Формування концептуальних основ модернізації суспільного сектора економіки в умовах глобальних змін» (державний реєстраційний номер 0107U002608). Науковий керівник: Мельник А.Ф., д.е.н., професор. Термін виконання: 15.02.2007 – 31.12.2009 рр. Досліджені особливості та напрямки трансформації суспільного сектору  в умовах глобалізаційних перетворень; розроблені науково обґрунтовані рекомендації щодо обґрунтування специфіки модернізації суспільного сектору в економіці України.
3. «Інституційне забезпечення структурних трансформацій в національній економіці» Терміни виконання: 2010-2012 рр. Науковий керівник: Мельник А.Ф., д.е.н., професор (наукова робота виконується у відповідності з наказом МОН України від 22.07.2009 р. №686 «Про результати конкурсного відбору проектів наукових досліджень і розробок, що виконуватимуться за рахунок видатків загального фонду державного бюджету починаючи з 2010 року»).

Наукові розробки, що фінансувалися за рахунок коштів замовників:
1. «Обґрунтування напрямків і розробка науково-обґрунтованих рекомендацій по вдосконаленню механізму державного регулювання і підтримки малого бізнесу у сфері послуг» (державний реєстраційний номер 0196U003029). Науковий керівник: Мельник А.Ф., к.е.н., професор. Термін виконання роботи: 01.1995 р. – 12.1996 р. Обсяг фінансування: 314,00 тис. крб. В результаті дослідження розроблені: методика формування регіональних програм розвитку і підтримки малого бізнесу в сфері послуг; методичні рекомендації стратегічного бізнес-планування в розвитку малого підприємництва сфери послуг в регіоні; напрямки вдосконалення економічних механізмів регулювання і підтримки малого підприємництва в сфері послуг населенню регіону;
2. «Розробка каталогу послуг, які надаються населенню підприємствами, організаціями, кооперативами м. Тернополя». Керівник тимчасового творчого колективу к.е.н., доцент Мельник А.Ф. Замовник: Тернопільський міськвиконком. Термін виконання: 20.11.1989 р. – 20.02.1990 р. Обсяг фінансування: 8 тис. крб. У результаті виконання теми розроблена структура каталогу послуг, які надаються населенню підприємствами, організаціями, кооперативами м. Тернополя, методика визначення кола підприємств, які беруть участь у наданні послуг. Здійснена класифікація послуг за внутрішньо галузевими групами.
3. «Розробка практичних заходів по реалізації програми переведення міста Тернополя на ринкову економіку». Науковий керівник: к.е.н., доцент Сербін С.М. Замовник: Тернопільська міська Рада народних депутатів. Термін виконання: 01.10.1990 р. – 01.06.1991 р. Обсяг фінансування: 18,0 тис. крб.
У результаті виконання роботи розроблена методика управління науково-технічним прогресом та комплексного планування економічного й соціального розвитку регіону. Розроблена програма підготовки м. Тернополя до роботи в умовах ринку. Здійснено науково-методичне забезпечення розробки економічних оцінок підготовки міста до переходу на ринкові відносини. Обґрунтовано методичне забезпечення організаційної структури ринку міста. Створено інституційну систему оцінки та приватизації державної власності в місті.
4. «Обґрунтування оптимізації мережі об’єктів соціальної інфраструктури в сільській місцевості» (державний реєстраційний номер 0107U007846). Науковий керівник: Монастирський Г.Л., к.е.н., доцент. Підстава для виконання: договір від 21.05.07 р. на створення (передачу) науково-технічних робіт з управлінням економіки Гусятинської районної державної адміністрації. Обсяг фінансування: 10,00 тис. грн. Термін виконання роботи: 01.06.2007 р. – 31.03.2008 р.
За результатами виконання теми розроблено: методику моніторингу функціонування та розвитку соціальної інфраструктури в сільській місцевості; методику формування комплексів соціального обслуговування на селі на основі використання технологій оренди, концесії, бюджетування; методику функціональної інтеграції населених пунктів для вирішення спільних питань місцевого життя; критерії оптимізації мережі соціальної інфраструктури на селі. Результати наукових досліджень впроваджені в діяльність Тернопільської обласної ради, Заліщицької районної ради; Гусятинської районної ради та Гусятинської районної державної адміністрації в процесі забезпечення розвитку об’єктів соціальної інфраструктури сільських поселень.

Наукові розробки, що фінансуються за рахунок коштів Гранту Президента України для підтримки наукових досліджень молодих учених:
«Модернізація технологій управління економічним розвитком муніципальних утворень» (державний реєстраційний номер 0109U004833). Науковий керівник: Г.Л. Монастирський, к.е.н., доцент. Підстава для виконання дослідження: Розпорядження Президента України № 336/2008–рп «Про призначення грантів Президента України для підтримки наукових досліджень молодих учених на 2009 рік» від 16 грудня 2008 року. Обсяг фінансування: 75,00 тис. грн. Термін виконання роботи: 01.01.2009 р. – 31.12.2009 р. За результатами виконання теми буде сформовано цілісну концепцію управління економічним розвитком муніципального утворення як економічної системи, що функціонує на принципах корпоративних структур, на основі використання інноваційних технологій спеціального економічного інструментарію муніципального менеджменту.
На кафедрі з 1997 року функціонує наукова школа з напрямку «Організація управління і регулювання економікою на макро- та мезорівнях», яку очолює доктор економічних наук, професор Алла Федорівна Мельник. Під її керівництвом підготовлено і захищено 11 кандидатських і дві докторські дисертації. В напрямку науково-дослідної роботи кафедри продовжують виконання дисертацій 2 докторанти та 7 аспірантів та здобувачів кафедри.

Докторські дисертації, захищені за науковим консультуванням професора Алли Мельник
1. Коломийчук Василь Степанович «Соціально-економічні механізми управління адміністративним районом в системі регіонального розвитку» (2000 рік).
2. Тарнавська Наталія Петрівна «Управління конкурентоспроможністю суб’єктів господарювання на засадах інноваційного розвитку» (2009 рік).
3. Монастирський Григорій Леонардович «Модернізація технологій управління економічним розвитком територіальних спільнот базового рівня в умовах трансформаційних змін в Україні»(2011 рік).

Кандидатські дисертації, захищені за науковим керівництвом професора Алли Мельник
1. Васіна Алла Юріївна «Організаційно-економічне регулювання розвитку малого підприємництва в сфері послуг населенню регіону» (1996 рік)
2. Дудкіна Олена Павлівна «Регіональні особливості розвитку рекреаційних зон (методичні та організаційно-економічні основи)» (2000 рік).
3. Романів Руслана Орестівна «Антимонопольне регулювання регіональних товарних ринків» (2001 рік).
4. Длугопольський Олександр Володимирович «Організаційно-економічний механізм структурної корекції промислового виробництва регіону» (2003 рік).
5. Монастирський Григорій Леонардович «Організація управління та регулювання економічним і соціальним розвитком сільських поселень» (2003 рік).
6. Панухник Олена Віталіївна «Організаційно-економічний механізм розвитку малих міст в територіально-господарській системі регіону» (на прикладі Тернопільської області) (2004 рік).
7. Кривокульська Наталія Михайлівна «Організація управління і регулювання природоохоронної діяльності» (2006 рік).
8. Августин Руслан Ростиславович «Трансформація регіонального комплексу соціально-комунальних послуг» (2006 рік).
9. Жуковська Аліна Юріївна «Трансформація національних систем державного регулювання економіки під впливом глобальних чинників» (2007 рік).
10. Попович Тамара Миколаївна «Організаційно-економічний механізм регулювання ринку споживчих товарів» (2008 рік).
11. Лаврів Лілія Андріївна «Стратегічне планування в системі управління національним господарством» (2008 рік).
12. Богач Юрій Аркадійович «Регулювання державного сектору на макроекономічному і регіональному рівнях» (2011рік).
13. Апостолюк Оксана Зіновіївна «Механізм формування і підтримки конкурентного середовища на ринку житлово-комунальних послуг» (2011 рік).
14. Ціщик Наталія Володимирівна «Організаційно-економічний механізм розвитку сектору домашніх господарств» (2011 рік).
15. Чикало Інна Василівна «Управління ресурсоємністю національної економіки в контексті підвищення її конкурентоспроможності» (2011 рік).
16. Постніков Володимир Станіславович «Державне регулювання якості життя в умовах соціально-орієнтованої ринкової економіки». (2012 рік)

Дисертації, що виконуються за науковим консультуванням та керівництвом професора Алли Мельник

Докторські дисертації
1. Макара Оксана Василівна «Формування моделі соціально орієнтованого регулювання національної економіки».

Кандидатські дисертації
1. Мамрош Марія Євгенівна «Регулювання суспільного сектору на селі».
2. Калитюк Наталія Іманівна «Підтримка підприємництва та інвестиційної діяльності в регіонах санаторно-курортного лікування».
3. Войтків Наталія Іванівна «Структурні трансформації ринку послуг в умовах становлення нового технологічного укладу».
4. Підгаєць Сергій Васильович «Механізм державно-приватного партнерства в системі інституціоналізаціїрозвитку національної економіки».

Захищені докторські дисертації
1. Шкільняк Михайло Михайлович «Механізм управління державною власністю в системі національної економіки» (науковий» консультант д.е.н., проф. Юрій С.І., ТНЕУ, 2009 р.).
2. Желюк Тетяна Леонтіївна «Організаційно-економічний механізм управління довгостроковим розвитком національної економіки» (науковий консультант д.е.н., проф. І.Й. Малий, ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», 2011 р.).

Представники школи створюють методологічне підґрунтя нової парадигми регулювання економікою, що знайшло практичне втілення в управлінській діяльності центральних та місцевих органів влади.

Участь професорсько-викладацького колективу кафедри в роботі дорадчих підрозділів та інформаційно-дискусійних заходах органів влади
1. Семінар-нарада сільських, селищних, міських голів Тернопільської області «Роль, місце та завдання місцевого самоврядування в утвердженні демократичного суспільства», організованій Тернопільською обласною радою 19 липня 2002 року.
2. Робоча нарада з розробки Програми збільшення обсягів залучення інвестицій для економічного розвитку Тернопільської області на 2002-2005 роки, затвердженої Рішенням сесії Тернопільської обласної ради № 318 від 21 грудня 2001 року.
3. Громадські слухання «Державна стратегія управління місцевим і регіональним розвитком», що проводилися Кабінетом Міністрів України на базі Львівського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України 16 грудня 2003 року.
4. Робоча нарада з підготовки пропозицій та зауважень до аналітичної частини проекту Концепції системи законодавства України про державну службу (червень 2004 р.).
5. Робочі наради з розробки Стратегії розвитку Тернопільської області на період до 2015 року.
6. Робочі наради з розробки Програми науково-технічного та інноваційного розвитку Тернопільської області на період 2005-2010 років, затвердженої 25 січня 2005 року сесією Тернопільської обласної ради (лист управління освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації № 01/280-10 від 24 лютого 2005 року).
7. Громадське обговорення законопроекту «Про територіальний устрій України», яке проводився Кабінетом Міністрів України на базі Івано-Франківської обласної державної адміністрації (травень 2005 року).
8. Засідання круглого столу «Сучасні аспекти підвищення професіоналізму державних службовців» (м. Севастополь, Севастопольський Центр підготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, місцевого самоврядування, державних установ і організацій. – 22-23.05.2005 року).
9. Нарада-семінар «Адміністративно-територіальна реформа у Тернопільській області», що проводив Кабінет Міністрів України спільно з Тернопільською обласною державною адміністрацією 17 червня 2005 року.
10. Участь в роботі Комітету стратегічного планування з розробки стратегічного плану економічного розвитку міста Тернополя (2005-2006 роки).
11. Громадські слухання з питань формування Стратегії розвитку Тернопільської області на період до 2015 року, що проводилися обласною державною адміністрацією (16 червня 2007 року).
12. Робоча нарада з розробки пропозицій до проекту закону «Про загальні засади розвитку державно-приватного партнерства в Україні» (березень 2008 року).
13. Засідання круглого столу «Концепція Державної цільової соціальної програми підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації державних службовців у сфері європейської та євроатлантичної інтеграції України на 2008-2011 рр.», за участю Головдержслужби України, Головного управління державної служби України в Тернопільській області, Тернопільської ОДА, Тернопільської обласної ради. – м. Тернопіль, 25.03.2008 року).
14. Робоча нарада з підготовки пропозицій до заходів обласної державної адміністрації на виконання Державної цільової економічної програми «Створення в Україні інноваційної інфраструктури на 2009-2013 роки» (червень 2008 року);
15. Експертиза проектів Концепції державної регіональної політики, Закону України «Про засади державної регіональної політики», Концепції реформи місцевого самоврядування та Концепції реформи адміністративно-територіального устрою України (лютий 2009 року).
16. ІІІ Міжнародний інвестиційного форуму (м. Тернопіль, 29-30.05.2008 року).
17. ІV Міжнародний інвестиційний форум (м. Тернопіль, 15-16 травня 2009 року).
18. Проведення тренінгів у Тернопільському обласному Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, місцевого самоврядування, державних установ, підприємств та організацій (2007-2008рр.).
19. Участь в діяльності робочої групи з організації обговорення конституційних ініціатив Президента України Ющенка В.А. (розпорядження голови Тернопільської обласної ради № 115 від 20 червня 2008 року).
20. Участь в діяльності робочої групи щодо підготовки проекту статуту територіальної громади міста Тернополя (2009-2011 рр.).
21. Участь у діяльності робочої групи «Регіональний економічний розвиток, бізнес-клімат, інвестиції та міжнародна співпраця» Регіонального комітету з економічних реформ ( Тернопільська ОДА, 2010-2011 рр.).
22. Участь у робочій групі з підготовки проекту статуту територіальної громади міста Тернополя відповідно до Розпорядження міського голови № 250 від 6 серпня 2009 року «Про активізацію статутного процесу в місті».
23. Участь в експертизі проекту Програми економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» (червень 2010 року).
24. Участь у формуванні тематики професійної дискусії щодо перспектив професійної підготовки персоналу органів влади за участю провідних науковців і фахівців у галузі державного і регіонального управління України, Російської Федерації та Республіки Білорусь (2010 рік).
25. Розробка інноваційних пропозицій, щодо впровадження наукового парку ТНЕУ: «Впровадження інноваційних технологій менеджменту в управління економічним розвитком територіальних спільнот базового рівня»; «Антикризові технологій управління економічним розвитком територіальних спільнот базового рівня» (05. 2010 року).
26. Підготовка Доповідної записки Регіональному комітету економічних реформ Тернопільської ОДА «Про трансформацію функцій управління регіоном в контексті адміністративної реформи та визначення напрямів структурної економічної політики» (09.04.2011 р.).
27. Розробка Методичних підходів щодо прогнозування показників, що спричинюють ризики розвитку інституційних секторів, які використані Науково-дослідним економічним інститутом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України при виконанні науково-дослідних робіт «Розроблення моделі макроекономічного прогнозування на довгостроковий період» (державна реєстрація за № 0111U003864),  «Науково-методичне забезпечення розроблення проекту Державної програми економічного і соціального розвитку України на 2012 рік» (державна реєстрація за № 0111U00602212) (довідка про впровадження № 1/ 201 від  16.05.2011р.).
28. Подано пропозиції щодо удосконалення системи контролю ресурсоємності в контексті підвищення конкурентоспроможності національної економіки, які використані Тернопільським територіальним відділенням Антимонопольного комітету України при здійсненні державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції суб’єктами (31.05.2011 р.).
29. Розроблені рекомендації щодо удосконалення регіональної політики регулювання доходів та підвищення рівня життя домогосподарств, які використані Тернопільською районною радою при визначенні пріоритетів соціально-економічного розвитку району (07.02.2011 р.).
30. Вироблені пропозиції щодо формування Загальнодержавної цільової соціальної програми підвищення якості життя населення, які використані при розробці Програми соціально-економічного та культурного розвитку Ярмолинецького району Хмельницької області (Виконавець – викл. Постніков В.С., 20.04.2011 р.);
31. Робота у складі комісії Головного управління економіки Тернопільської обласної державної адміністрації (розпорядження Голови Тернопільської ОДА від 19.05.2011 р. № 361).
32. Участь у робочій групі законодавчої ініціативи та інституційного забезпечення реформ, затвердженої Головою Тернопільської ОДА, головою Регіонального комітету з економічних реформ (07.11.2011 р.).
33. Діяльність у складі Комітету з управління впровадженням Стратегічного плану економічного розвитку міста (березень 2011 р.)
34. Розроблення пропозицій щодо змін і доповнень до Стратегії розвитку Тернопільської області на період до 2015 року. - відповідно до доручення голови Тернопільської ОДА від 19.12. 2011 р- № 106.
35. Вироблення пропозицій до проекту Концепції Державної цільової програми розвитку державної служби України на 2012-2016 рр. (21.11.2011 р.).
36. Підготовка доповідної записки «Про моніторинг економічного розвитку територіальних спільнот базового рівня: стан, перспективи, можливості і бар’єри та вивчення проблем реалізації потенціалу органів місцевого самоврядування в забезпеченні місцевого економічного розвитку» до Регіонального комітету економічних реформ (лютий 2012 року).
37. Розроблення пропозицій до проекту рамкового документу «Основні стратегічні напрями реформування місцевого самоврядування в Україні» (березень 2012 року).
38. Участь в роботі засідань Наукової ради з економіко-правових проблем розвитку міст України Відділення економіки НАН України (грудень 2011 року та травень 2012 року).
З 1990 року професорсько-викладацьким колективом кафедри  підготовлено 1210 наукових праць, загальним обсягом 1534,15 д.а. (табл.), в тому числі 23 монографії, 7 підручників, 23 навчальних посібники та 695 статей фахових економічних виданнях.

Наукові праці професорсько-викладацького колективу

кафедри державного і муніципального управління в 1990-2010 роках

Рік

Кількість, од.

Обсяг, д. а.

1990

16

4,15

1991

17

14,68

1992

15

14,62

1993

12

36,48

1994

10

19,40

1995

18

29,42

1996

19

14,75

1997

15

18,95

1998

15

15,00

1999

19

77,50

2000

35

86,11

2001

71

36,50

2002

65

53,14

2003

56

175,93

2004

63

55,84

2005

84

82,78

2006

105

112,79

2007

133

156,90

2008

130

225,25

2009

108

106,90

2010

99

100,2

2011

95

96,86

Всього

1210

1534,15

 


Наукові заходи проведені кафедрою державного і муніципального управління


Конференції
1. Республіканська науково-практична конференція «Проблеми підготовки економістів для муніципальних органів управління в умовах формування ринкової економіки» (11-12 червня 1994 року).
2. Всеукраїнська науково-практична конференція «Трансформація системи державного регулювання економіки на завершенні ХХ століття» (13-14 листопада 2001 року)
3. Міжнародна науково-практична конференція «Організаційні та економічні проблеми розвитку муніципальних утворень» (2-3 листопада 2006 року).
4. Міжнародна науково-практична конференція «Модернізація суспільного сектору економіки в умовах глобальних змін» (22-23 жовтня 2009 року).
5. Перші регіональні та муніципальні читання – всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю «Інституціоналізація структурної політики на регіональному та муніципальному рівнях» (Тернопіль: ТНЕУ. – 27-28.10.2011 р.).
6. Щорічна науково-практична конференція «Наука і влада: теоретико-методологічні та практичні аспекти розвитку державного управління» (АР Крим, смт, Форос, 24-26 жовтня 2011 року).
7. Другі регіональні та муніципальні читанння - всеукраїнська науково-практична конференція з міжнародною участю "Технології муніципального менеджменту в діяльності органів місцевого самоврядування" (АР Крим, смт. Форос, 20-21.04. 2012 р.).

Круглі столи
1. Круглий стіл «Імплементація інструментарію муніципального менеджменту в діяльність органів місцевого самоврядування» (1 жовтня 2004 року).
2. Круглий стіл «Проблеми ресурсного забезпечення муніципального управління» (11 листопада 2005 року).
3. Круглий стіл «Проблеми розвитку суспільного сектора економіки в умовах трансформаційних змін» (26 червня 2007 року).
4. Круглий стіл «Проблеми формування нової моделі управління розвитком регіону та базових територіальних спільнот в умовах адміністративно-територіальної реформи» (22 листопада 2007 року).
5. Круглий стіл «Практика адміністрування діяльності організацій в умовах динамічного зовнішнього середовища» (12 травня 2010 року).
6. Круглий стіл «Підготовка фахівців за спеціальністю «Державна служба» в контексті адміністративної реформи» (Тернопіль: ТНЕУ. – 02.05.2011 р.).
7. Круглий стіл спільно з Тернопільською міською радою "Стан та шляхи розвитку економіки м. Тернополя" ( 20.06.2012 р.).

Наукові та науково-практичні семінари
1. Науковий семінар «Управління комунальною власністю: організаційні та методичні аспекти» (27 грудня 2004 року).
2. Науковий семінар «Державний сектор в системі державного регулювання економіки» (5 травня 2005 року).
3. Науковий семінар «Трансформація механізмів державного регулювання в умовах викликів глобалізації» (31 травня 2006 року).
4. Науково-практичний семінар «Модернізація технологій управління в системі державної служби та служби в органах місцевого самоврядування» (18-20 червня 2009 року).
5. Науково-практичний семінар «Удосконалення функціональної діяльності державної служби як складової інституційного забезпечення структурних трансформацій в суспільстві» (18-19 листопада 2010 року).
6. Науковий семінар «Модернізація технологій адміністрування діяльності організацій в контексті зарубіжного досвіду» (21 грудня 2010 року).
На кафедрі активно проводиться студентська наукова-робота: студенти та слухачі магістратури мають змогу займатись у чотирьох студентських проблемних групах. Вони систематично беруть участь у Всеукраїнських наукових конференціях, Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт з державного управління, адміністративного менеджменту, Всеукраїнському конкурсі «Молода економіка», студентських олімпіадах, всеукраїнських конкурсах дипломних і магістерських робіт.
Продовжується наукове співробітництво кафедри з закордонними ВНЗ:  Вроцлавським економічним університетом, Жешувським університетом (Польща), Національною академією наук Польщі, Свіштовським університетом (Болгарія). Здійснюється співпраця з Донецьким національним університетом та Інститутом регіональних досліджень НАН України (м. Львів) та Російським університетом дружби народів.

Перелік спеціальностей
1. «Менеджмент організацій» професійне спрямування «Управління у сфері економічної конкуренції » (ОКР «бакалавр – магістр»).
2. «Адміністративний менеджмент» (ОКР «магістр»).
3. «Державна служба» спеціалізація «Адміністративний менеджмент» (ОКР «магістр»).
4. «Державна служба» спеціалізація «Кадровий менеджмент» (ОКР «магістр»).
5. «Державна служба» спеціалізація «Територіальне управління та місцеве самоврядування» (ОКР «магістр»).