29 січня

Дата: 29-01-2016, 15:10 | Автор: Директор Музею історії ТНЕУ

Тернопільщина

1856- в Тернополі в сім’ї колоністів з Австрії народився польський славіст, літературознавець, енциклопедист Александер Брюкнер. Найвизначніші праці: — «Нарис історії польської літератури», «Релігійна література в середньовічній Польщі», «Старовинна Литва, народи і боги», «Міколай Рей», «Історія російської літератури», «Польська міфологія» та ін.
   1948– МГБ заарештувало уродженця Тернополя, українського піаніста, композитора, диригента Василя Барвінського. Визначний представник української музичної культури XX століття. Провідний діяч Союзу українських професійних музик, почесний доктор Українського університету. В Празі Його примусили підписати документ: «Дозволяю знищити мої рукописи». Після повернення із 10-річного заслання усі свої сили зосередив на відновленні з пам'яті творів, рукописи яких були знищені.

1949– у московській тюрмі помер видатний біохімік першої половини ХХ століття, уродженець Тернополя  Яків Парнас. Відомий як визнаний учитель і керівник багатьох талановитих біохіміків. До війни 1939 року ним була створена потужна школа біохіміків у тогочасній Польщі. У Львові він організував Інститут медичної біохімії при Львівському університеті, створив завод хімічних препаратів. Переїхавши до Москви - став одним із засновників щойно створеної Академії медичних наук СРСР, організатором і першим директором Інституту біологічної і медичної хімії АМН СРСР. Парнас був визнаний першим у науковій ієрархії біохіміків СРСР. У 1948 році його арештували, звинувативши у шпигунстві на користь іншої держави.

1980– помер релігійний діяч, ієромонах, уродженець Збаража Гліб – Григорій Кінах. У  1946 році він очолив Головну управу оо. Василіян у Римі. Згодом - служив в Аргентині. Після повернення до Риму – духівник Української папської колегії св. Йосафата, духівник і сповідник дому Головної управи Василіян. Канонічний візитатор василіянських станиць у Аргентині,  Бразилії, Канаді та США.

1992 – в Аргентині помер громадський діяч, диригент хорів й оркестрів, уродженець Бучаччини Василь Василик. Створив 2 оркестри духових інструментів, світські й церковні хори у Сороках, Ліщинцях, Базари, Бурдяківцях і Бучачі.

Україна

1734 — помер Данило Апостол, український військовий, політичний і державний діяч, Гетьман Війська Запорозького
  1805 — підписано указ про відкриття у Харкові Імператорського університету, другого за віком (після Львівського) університету сучасної України.
  1872 — народився Антон Шабленко, український письменник, публіцист, з 1905 р. — редактор-видавець часопису «Вільна Україна» у Петербурзі.
  1884 — помер Павло Чубинський, український етнолог, фольклорист, поет, громадський діяч, автор слів, які лягли в основу Гімну України
 1918 — помер Яків Гандзюк, генерал-майор російської армії, видатний український військовий діяч.
  1939 — народився Олександр Миколайович Гузь — український вчений у галузі механіки, дійсний член НАНУ, лауреат Державних премій СРСР і Української РСР, директор інституту механіки НАН України.
  2007 — помер Віталій Русанівський (1931—2007), український науковець, мовознавець, доктор філологічних наук, академік НАН України.

Світ

1616 — голландські мореплавці Якоб Лемер і Віллем Схаутен відкрили крайню південну точку Південної Америки мис Горн.
  1635 — кардинал Рішельє засновує Французьку академію наук
  1773 — народився Карл Мос, німецький мінералог і геолог, який винайшов шкалу твердості мінералів — «шкалу Мооса».
  1860 — народився Антон Чехов, російський письменник українського походження.
  1866 — народився Ромен Роллан, французький письменник («Кола Брюньон», «Зачарована душа», «Робесп'єр»), мистецтвознавець, лауреат Нобелівської премії.
  1896 — американський фізик Еміль Груббе вперше використав радіоактивне випромінювання для лікування раку.
  1929 — у Нашвіллі (США) організована перша у світі школа тренування собак-поводирів.
  1930 — народився Оґа Норіо, японський підприємець, президент (від 1982) і голова ради директорів (1989—1995) компанії Sony.
  1954 — народилась Опра Вінфрі, американська телеведуча, громадська діячка й кіноакторка («Рідний син», «Елен»).
 1994 — помер Євген Леонов, російський актор («Афоня», «Велика перерва», «Джентельмени удачі», «Білоруський вокзал», «Донська повість»).
  1996 — президент Франції Жак Ширак оголосив про цілковите припинення його країною ядерних випробувань.