» » «Провідні резервні валюти та їх вплив на глобальний фінансовий простір»

«Провідні резервні валюти та їх вплив на глобальний фінансовий простір»

Дата: 31-03-2017, 10:58 | Автор: студентка 2 курсу ФББ Марія Дідик

У середу, 29 березня,  учасники студентського наукового гуртка «Грошова парадигма» провели круглий стіл на тему: «Провідні резервні валюти та їх вплив на глобальний фінансовий простір».
На засідання були запрошені д.е.н., професор Дзюблюк О. В., к.е.н., доцент Чайковський Я. І., к.е.н., доцент  Метлушко О. В. та куратор гуртка к.е.н., доцент Іващук О. О.

Розпочала наукове засідання із вступними словами Голова наукового гуртка Марія Марусин, наголосивши на питаннях актуальності дослідження тенденцій стану та перспектив провідних валют світу.

Із ґрунтовними доповідями під час заходу виступили Павло Ткаченко та Віта Заверуха. Зокрема студент групи ФБС-41 Ткаченко Павло зазначив, що сучасну світову валютну систему в цілому характеризують такі риси, як волатильність валютних курсів та нестійкість світової валютної системи до валютних криз.

За Ямайської валютної системи, коли золото втратило функцію засобу розрахунку у міжнародних економічних відносинах, основною частиною резервів та головним розрахунковим активом стали національні валюти (так звані «резервні» валюти) провідних країн світу, а саме: американський долар (США); євро (ЄС); фунт стерлінгів (Велика Британія); франк (Швейцарія); єна (Японія); австралійський долар (Австралія) та канадський долар (Канада).

Доповідач зазначив, що від 1 жовтня 2016р. юань був включений у кошик СПЗ і одразу зайняв третє місце, отримавши частку в 11 відсотків. Долар залишився на рівні приблизно в 40 відсотків. Багато країн продовжують поповнювати свої валютні резерви доларами США, а самі США вже стали заручниками існуючої ситуації, а ось частка євро скоротилася з 37 до 31 відсотка.

Також Павло зауважив, що останнім часом обговорюються можливості використання як нової резервної валюти однієї з криптовалют, так званих біткойнів. Їх неможливо підробити, вони застраховані від неконтрольованих емісій. Якщо біткойни стануть резервною валютою, ми будемо свідками переходу до нового етапу розвитку світової валютної системи.

Продовжила розгляд даної теми студентка першого курсу магістратури Віта Заверуха. Вона відмітила, що євро для світового ринку – валюта за значимістю порівнянна лише з доларом. Це не тільки друга за обсягами продажів валюта, а й резервна валюта для багатьох країн світу. Введення євро на початку 1999 р. стало значною подією в міжнародній валютній системі. Віта назвала декілька чинників, які викликають довіру до євро, а саме: розмір і відкритість економіки; стабільність валютної політики; стабільність цін і обмінного курсу.  З кожним роком попит на євро буде зростати з огляду на такі причини:  розширення зони ЄС, збільшення числа країн, які використовують євро як національну валюту; збільшення кількості країн, що використовують євро, призводить до того, що торговим партнерам вигідно накопичувати цю валюту для проведення зовнішньоекономічних відносин. На сьогодні офіційні резервні активи Єврозони становлять – 735,760 млн. євро (ЄЦБ – 70,570 млн. євро).

У доповіді студентка звернула увагу на відсоткове співвідношення валют у кошику: долар США – 41,73%, євро – 30,93%, юань – 10,92%, єна – 8,33%, фунт стерлінгів – 8,09%. При цьому процентне співвідношення валют у кошику може змінюватися, залежно від коливань їхніх курсів.

На засіданні члени гуртка разом із викладачами дискутували про те, чи  може євро витіснити долар США і стати провідною резервною валютою. А також обговорювали вихід Великобританії із Європейського Союзу та наслідки цього рішення для країни.

Підсумувала результати наукового заходу Голова гуртка Марія Марусин, подякувавши доповідачам за цікаві виступи та усім учасникам за обговорення теми наукового семінару.